Makale

Hastanemiz aylık gazetesinde yayınlanan doktorlarımızın makalelerine buradan ulaşabilirsiniz.

En Çok Erkek Çocuklar Travma Geçiriyor

Erkek çocukların kızlardan daha fazla travma geçirdiği bildiriyor.

 

Doğaları gereği hareketli, meraklı, tehlikeleri yeterince değerlendirmeden hareket eden çocukların sıklıkla travmaya maruz kaldığı ve travmaların hala yüksek oranda sakatlığa ve ölüme yol açabildiği belirtildi.

Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ercüment Barlas, acil servislere başvurular içinde enfeksiyonlardan sonra ikinci sırada travmaların yer aldığını kaydetti.

Nisan Ayı - Göz Hastalıkları Köşesi

Akıllı Lens ile Gözlüğe Son!

Akıllı lensleri 45 yaş üzerinde uzak ve yakın net görüşü sağlamak için taktıklarını belirten Op.Dr. Cüneyt İZZET “ Akıllı lensler, katarak ameliyatlarında bir üst jenerasyon lens grubu olarak son 2 yıldır kullanılmaktadır. 45 yaş üzerinde olup da gözü uygun olan hastalara biz akıllı lensleri tavsiye ediyoruz.

Nisan Ayı - Cildiye ve Dermatoloji Köşesi

Pitriazis Rosea Hastalığı Nedir ?

Pitriazis rosea; daha çok gövdede ortaya çıkan, üzeri ince kepekli, pembe renkli, yuvarlak-oval şekilli döküntülerle karakterize, kendiliğinden düzelebilen bir hastalıktır.

Pitiriazis Rosea tanısı nasıl konulur? Dermatoloğunuz klinik muayene ile tanıyı koyabilir. Bazı durumlarda tanıyı kesinleştirmek amacıyla deri biopsisi yada diğer hastalıkları dışlamak için ince kabulardan mantar testi yapılabilir. Hastalığın seyri nasıldır? Hastalık 6-8 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Ancak haberci plak denilen ilk döküntüden sonra deriyi tahriş etmek hastalığın artmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Pitriazis Rosea tedavi edilebilir mi ?